NRD Начало
Четвъртък, 26 Декември 2024
Начало Тонът на времето Александрина Михайлова - ученичка на Райна Кабаиванска, спечели голямата награда в конкурса „Магда Оливеро“ в Милано
2716
Тонът на времето

Александрина Михайлова - ученичка на Райна Кабаиванска, спечели голямата награда в конкурса „Магда Оливеро“ в Милано

Младото сопрано Александрина Михайлова, многократен участник в майсторските класове на Райна Кабаиванска и Нов български университет (НБУ), спечели голямата награда в шестнадесетото издание на конкурса „Магда Оливеро“ в Милано, в конкуренция с още 17 финалисти. Към ценното отличие тя добави други два приза – наградата на публиката и наградата за участие в спектакъл – „Травиата“ на сцената на "Еко театро" в Милано през март идната година, съобщиха от екипа на НБУ. „Наистина съм много щастлива от това , че успях да завоювам толкова награди наведнъж, щастлива съм от възможността да пея "Травиата". За мен това е още една стъпка към развитието ми като певица и още една стъпка към развитието на моята кариера“, каза младата певица

| 03 Декември 2024, 13:46 ч.
Александрина Михайлова - ученичка на Райна Кабаиванска, спечели голямата награда в конкурса „Магда Оливеро“ в Милано
Александрина Михайлова - ученичка на Райна Кабаиванска, спечели голямата награда в конкурса „Магда Оливеро“ в Милано
Снимка © DFA

Младото сопрано Александрина Михайлова, многократен участник в майсторските класове на Райна Кабаиванска и Нов български университет (НБУ), спечели голямата награда в шестнадесетото издание на конкурса „Магда Оливеро“ в Милано, в конкуренция с още 17 финалисти.

Започна подготовката и организирането на XХ-ия Маскараден фестивал "Сурова" в Брезник. Събитието ще се състои на 18 януари догодина, съобщиха от администрацията.

В него могат да участват групи маскирани от региона и страната, придържащи се към автентичността на представяния от тяхна страна обичай. 

Организаторите припомнят, че крайният срок за подаване на заявки за записване във фестивала е 6 януари 2025 г. Редът за явяване на групите ще бъде оповестен до 15 януари на интернет страницата на общинската администрация.

Организаторите напомнят, че според регламента на фестивала няма да се допуска участието на деца под 3-годишна възраст. Всяка група трябва да изпълни програмата си в рамките на 10 минути. Пет минути за явяване е отделено и за представянето на детски сурвакарски или кукерски групи на възраст от 3 до 14 години.

"Сурова" в Брезник няма конк

Варненската опера открива в Международния ден на музиката своя нов сезон, съобщават от културната институция. Началото ще бъде сложено с оперетата „Графиня Марица“ от Имре Калман в постановка на Вера Немирова с участието на Илина Михайлова. 

През октомври оперният театър на Варна ще представи отново някои от спектаклите, които направиха премиерите си през лятото в рамките на 15-ото издание на „Опера в Летния театър“. Планирани са и нови музикални събития.

Зрителите ще могат да гледат и на закрито операта „Самсон и Далила“ на Камий Сен-Санс, съвместна продукция с Албанската национална опера, както и Триптиха на Пучини с едноактните опери „Мантията“, „Сестра Анджелика“ и „Джани Скики“, постановка на Пучиниевия фестивал Торе дел Лаго с диригент Якопо Сипари ди Пескасероли. Очаква се в ролята на Д

Конкурсът за млади изпълнители на българска и популярна песен "Северно сияние" ще се състои от днес до 6-и октомври (неделя) в Доходното здание в Русе.

Това съобщиха организаторите от сдружение "Северно сияние", които са подкрепени от Община Русе и Общинския младежки дом.

Това е 28-ото издание на конкурса. В него ще се включат деца и младежи от цялата страна, които ще демонстрират своя певчески талант пред публика и ще бъдат оценявани от професионалисти в музикалната сфера.

Най-добрите участници ще бъдат наградени по време на галаконцерт на 6-и октомври (неделя), чието началото ще бъде поставено с рецитал на певицата Тони Димитрова.

Огромен екран с неясни същества и хипнотични картини, гоблени, скулптури и плетеници са сред акцентите в инсталацията на Франция на тазгодишното издание на Венецианското биенале. Тя е дело на карибско-френския скулптор Жулиен Крьозе.

АВТОРЪТ

Роден в Парижкото предградие Льо Блан Менил (Le Blanc Mesnil), Крьозе е израснал на френския остров Мартиника и описва работата си като опит да се бори със сложността на своята френско-карибска идентичност. Никога досега френският павилион не е бил представляван от френско-карибски художник, отбелязва изданието Artnews.

Авторът на материала отбелязва, че Жулиен Крьозе е млад скулптор, който често създава плетеници от метал, пластмаса и въжета, които са съчетани с дълги заглавия, загатващи за миграциите, които са се случвали в Карибите. Той често намира материалите, които използва, а те напомнят на отпадъци,

Емоцията е онова, което различава нашият филм от много други биографични филми. „Гунди – легенда да любовта“ има три жанра – романтична комедия в началото, после – драма, после – трагедия. Това каза режисьорът на филма Димитър Димитров след предпремиерна прожекция на лентата в кино „Одеон“.

Има дълги филми, които са интересни, има и къси филми, които са скучни, добави той по повод дължината на продукцията – два часа и четиридесет и пет минути. Най-трудната сцена за заснемане беше сцената на предложението за брак, което се случва по време на пребиваването на Георги Аспарухов в Пловдив и годините му в казармата, каза актьорът Павел Иванов (в ролята на Гунди).

„За мен целият процес беше изключително емоционален. Като започнем от срещата със самата Величка Ма

Към ценното отличие тя добави други два приза – наградата на публиката и наградата за участие в спектакъл – „Травиата“ на сцената на "Еко театро" в Милано през март идната година, съобщиха от екипа на НБУ.

„Наистина съм много щастлива от това , че успях да завоювам толкова награди наведнъж, щастлива съм от възможността да пея "Травиата". За мен това е още една стъпка към развитието ми като певица и още една стъпка към развитието на моята кариера“, каза младата певица.

Александрина Михайлова започва да се обучава с Райна Кабаиванска през 2016 г., когато е само на 18 години. Тя е седемкратен носител на стипендия от фонд „Райна Кабаиванска“ в Нов български университет.

През последните три години Александрина положи основите на обещаваща международна кариера и записа дебюти на сцената на "Ла Скала" в Милано, Театро дел Маджо във Флоренция, Театро Филармонико във Верона, Операта в Монте Карло, Държавна опера - Варна. В рамките на проекта „Школата Кабаиванска на голямата сцена“, създаден от д-р Георги Текев, изпълнителен директор и член на Настоятелството на НБУ, основател на майсторския клас на Райна Кабаиванска, Александрина дебютира в Опера Бастий в Париж, Бритън тиътър в Лондон, Софийската опера и балет, Софийската филхармония, фестивала "Опера оупън" на Античния театър в Пловдив.

По покана на акад. Пламен Карталов талантливото сопрано ще се появи за първи път като Виолета Валери от „Травиата“ и в Софийската опера и балет на 7 декември. За тази изява Александрина се подготвя две седмици при Райна Кабаиванска в Модена.

Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите почитатели с бурни аплодисменти. 

"За мен и целия ми екип е невероятно удоволствие да бъдем във вашия град", каза Лили Иванова пред многобройната публика. Заедно с нея на сцената в Сандански тази вечер бяха музикантите от LI Orchestra - Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Орлин Цветанов (цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Росен Ватев (ударни,перкусии), Христо Михалков (бас китара), LaTiDa (бек вокали).  

Сред зрителите на концерта бяха Елка Димитрова от Златоград и Магдалена Иванова от Пловдив. Те посещават Сандански специално, за да видят на живо легендата Лили Иванова. "Решихме да дойдем в град Сандански и да бъдем зрители на концерта на Лил

Традиционните музикални празници „Петко Стайнов“ в Казанлък ще започнат на 29 ноември и ще продължат до 1 декември, съобщават от местната администрация на официалния си интернет сайт. Ежегодно празниците се организират от Община Казанлък и Фондация "Петко Груев Стайнов".

Акцент в тазгодишната програма е провеждането на VII Национален хоров фестивал, който ще се състои в залата на Исторически музей "Искра" и Художествената галерия. Той ще запознае публиката  с изпълненията на шест хорови състава от различни градове в страната, а в края на концерта ще бъдат обявени и наградените от участващите състави. Наградите ще присъди жури с председател проф. Д-р Теодора Павлович.

В Литературно-художествения музей „Чудомир“ ще бъдат прожектирани филми за композитора Петко Стайнов и за видни личности, свързани с културната история на Казанлък. Предвижда с

С изложба в Плевен отбелязват 100 години от рождението на лиричното сопрано Катя Попова. Регионалният исторически музей (РИМ) представя албум-каталог и съпътстваща изложба „Катя Попова – позната и непозната, обичана и всепризната“.

Музеят избра да акцентира в Деня на народните будители чрез представяне на един от най-видните таланти в оперното изкуство, изпълнител от световна величина, каза ръководителят на отдел „Нова и най-нова история" на музея Десислава Близнашка.

Изложбата е изключително интересна и емблематична за града ни, защото за първи път пред плевенчани и гости в пълната си светлина се представя дарение, направено от семейство Попови след кончината на тяхната дъщеря, каза още Близнашка.

Показани са снимки, вещи и документи, които пресъздават  личния и творчески път на певицата, наречена „Плевенския славей”.&n

Галерия „Париж“ открива новия сезон с изложба от 12 платна на наивиста Стоян Божкилов. Експозицията „Двама“ ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до 1 октомври, информират домакините на събитието.

Организаторите разказват, че изложбата се казва „Двама“, тъй като всичките творби на Божкилов показват именно това – любовта между мъжа и жената. „Във всяка една от тях ще срещнем неизменната прегърната двойка, която влюбено крачи през живота. Този свят на слялите се души и тела е винаги цветен, красив, топъл, уютен и много често е кръгъл. Кръгът е символ на вечността, на сливането в едно, там където началото и краят стават безкрайност, защото мъжът и жената се прилепят един към друг и стават една плът в пълния библейски смисъл“, разказват от екипа. 

Стоян Божкилов е роден през 1974 г. в Сандански. Рисува

Националната галерия представя изложба на Любен Димитров (1904 – 2000).

Експозицията ще бъде показана от 12 декември до 15 май 2025­­ в „Квадрат 500“, съобщават организаторите.

„Любен Димитров е не само забележително с богатото си творчество име в декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век, но и своеобразна школа за синтеза между нея и архитектурата. Над 60 са произведенията на художника в София и страната, реализирани между 1929 и 1986 – фигурална и декоративна скулптурна украса на обществени сгради, паметници, портрети на известни интелектуалци. В продължение на няколко десетилетия – от 1939 до 1975 – той е преподавател в Националната художествена академия“, разказват от екипа.

Те посочват, че още през детските си години Любен Димитров остава запленен от мощната изразителност на

„И 10, и 20 години да уча с маестра Кабаиванска винаги ще има какво още да взема, какво ново да открия в съветите й. Благодарна съм й за основата, която ми даде в пеенето и в живота. „Пей с твоя глас“ това ми каза, когато тръгвах от Модена. Беше доволна от мен и това ми вдъхва голяма сила за предстоящия дебют“, разказва Александрина Михайлова.

На 7 декември Райна Кабаиванска ще бъде специален гост за откриването на сезона в "Ла Скала" в Милано с постановката „Силата на съдбата“ от Джузепе Верди. На 15 декември тя ще посрещне 90-ия си рожден ден с концерт на свои ученици в оперния театър в Модена. А през септември 2025 г. ще пристигне в София за своя XXV майсторски клас с Нов български университет.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Dark Tranquillity и Moonspell ще имат общ концерт у нас
Dark Tranquillity и Moonspell ще имат общ концерт в София, на 25 април в Joy Station, съобщават организаторите от BGTS. Dark Tranquillity идват у нас, за да представят тринадесети ...
Над 120 000 посетители са влезли в сградите на Националната галерия през 2024 година
Над 120 000 посетители са влезли в сградите на Националната галерия през 2024 година, съобщават от екипа.  През тази година са осъществени 29 самостоятелни, групови и тематич ...
Художествената галерия "Борис Денев" стартира проект за запознаване на публиката с търновските художници
Екипът на Художествена галерия "Борис Денев" във Велико Търново стартира свой нов проект за запознаване на публиката с търновските художници, съобщиха от културната институция. Не ...
Евгений Шевкенов: Трябва да настояваме за истината и безкомпромисно да сочим с пръст фалша (интервю)
„Живеем във век на фалшивите етикети, навсякъде, не само в света на изкуството. Трябва да настояваме за истината и безкомпромисно да сочим с пръст фалша“ - коментира бъ ...
Тръмп избра продуцента на „Стажантът“ за специален пратеник в Обединеното кралство
Избраният за следващ президент на САЩ Доналд Тръмп обяви вчера, че е определил продуцента на дългогодишното си телевизионно риалити шоу „Стажантът“ ("The Apprentice") з ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек. Улиците на града са буквално „превзети” от надиграващите се коледарските групи и ...
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Дъждът в Ловеч не спря на Рождество Христово коледарите да огласят централната част на града с празнични наричания и коледарски песни. Първата им спирка бе при своеобразния домаки ...
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Когато се превъплътиш в ролята на Дядо Коледа, получаваш стократно повече радост от тази радост, която излъчват децата. Това казва в интервю професионалният актьор от Хасково Янко ...
Тази година Ханука започва на Коледа, което е календарна рядкост
Ханука - осемдневният празник на светлината в юдаизма, тази година започва на Коледа, което се е случвало само четири пъти от 1900 г. насам, съобщава Асошиейтед прес. Защо Ха ...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници в Ново село
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници във великотърновското Ново село. В приказното пространство, в което са превърнали къщата си семейство ...
Тикер в 12:00 ч.
Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски ...
Начало Тонът на времето
2716
Тонът на времето

Александрина Михайлова - ученичка на Райна Кабаиванска, спечели голямата награда в конкурса „Магда Оливеро“ в Милано

Младото сопрано Александрина Михайлова, многократен участник в майсторските класове на Райна Кабаиванска и Нов български университет (НБУ), спечели голямата награда в шестнадесетото издание на конкурса „Магда Оливеро“ в Милано, в конкуренция с още 17 финалисти.„Наистина съм много щастлива от това , че успях да завоювам толкова награди наведнъж, щастлива съм от възможността да пея "Травиата".

| 03 Декември 2024, 13:46 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Александрина Михайлова - ученичка на Райна Кабаиванска, спечели голямата награда в конкурса „Магда Оливеро“ в Милано
Александрина Михайлова - ученичка на Райна Кабаиванска, спечели голямата награда в конкурса „Магда Оливеро“ в Милано
Снимка © DFA

Младото сопрано Александрина Михайлова, многократен участник в майсторските класове на Райна Кабаиванска и Нов български университет (НБУ), спечели голямата награда в шестнадесетото издание на конкурса „Магда Оливеро“ в Милано, в конкуренция с още 17 финалисти.

Към ценното отличие тя добави други два приза – наградата на публиката и наградата за участие в спектакъл – „Травиата“ на сцената на "Еко театро" в Милано през март идната година, съобщиха от екипа на НБУ.

Започна подготовката и организирането на XХ-ия Маскараден фестивал "Сурова" в Брезник. Събитието ще се състои на 18 януари догодина, съобщиха от администрацията.

В него могат да участват групи маскирани от региона и страната, придържащи се към автентичността на представяния от тяхна страна обичай. 

Организаторите припомнят, че крайният срок за подаване на заявки за записване във фестивала е 6 януари 2025 г. Редът за явяване на групите ще бъде оповестен до 15 януари на интернет страницата на общинската администрация.

Организаторите напомнят, че според регламента на фестивала няма да се допуска участието на деца под 3-годишна възраст. Всяка група трябва да изпълни програмата си в рамките на 10 минути. Пет минути за явяване е отделено и за представянето на детски сурвакарски или кукерски групи на възраст от 3 до 14 години.

"Сурова" в Брезник няма конк

Варненската опера открива в Международния ден на музиката своя нов сезон, съобщават от културната институция. Началото ще бъде сложено с оперетата „Графиня Марица“ от Имре Калман в постановка на Вера Немирова с участието на Илина Михайлова. 

През октомври оперният театър на Варна ще представи отново някои от спектаклите, които направиха премиерите си през лятото в рамките на 15-ото издание на „Опера в Летния театър“. Планирани са и нови музикални събития.

Зрителите ще могат да гледат и на закрито операта „Самсон и Далила“ на Камий Сен-Санс, съвместна продукция с Албанската национална опера, както и Триптиха на Пучини с едноактните опери „Мантията“, „Сестра Анджелика“ и „Джани Скики“, постановка на Пучиниевия фестивал Торе дел Лаго с диригент Якопо Сипари ди Пескасероли. Очаква се в ролята на Д

Конкурсът за млади изпълнители на българска и популярна песен "Северно сияние" ще се състои от днес до 6-и октомври (неделя) в Доходното здание в Русе.

Това съобщиха организаторите от сдружение "Северно сияние", които са подкрепени от Община Русе и Общинския младежки дом.

Това е 28-ото издание на конкурса. В него ще се включат деца и младежи от цялата страна, които ще демонстрират своя певчески талант пред публика и ще бъдат оценявани от професионалисти в музикалната сфера.

Най-добрите участници ще бъдат наградени по време на галаконцерт на 6-и октомври (неделя), чието началото ще бъде поставено с рецитал на певицата Тони Димитрова.

Огромен екран с неясни същества и хипнотични картини, гоблени, скулптури и плетеници са сред акцентите в инсталацията на Франция на тазгодишното издание на Венецианското биенале. Тя е дело на карибско-френския скулптор Жулиен Крьозе.

АВТОРЪТ

Роден в Парижкото предградие Льо Блан Менил (Le Blanc Mesnil), Крьозе е израснал на френския остров Мартиника и описва работата си като опит да се бори със сложността на своята френско-карибска идентичност. Никога досега френският павилион не е бил представляван от френско-карибски художник, отбелязва изданието Artnews.

Авторът на материала отбелязва, че Жулиен Крьозе е млад скулптор, който често създава плетеници от метал, пластмаса и въжета, които са съчетани с дълги заглавия, загатващи за миграциите, които са се случвали в Карибите. Той често намира материалите, които използва, а те напомнят на отпадъци,

Емоцията е онова, което различава нашият филм от много други биографични филми. „Гунди – легенда да любовта“ има три жанра – романтична комедия в началото, после – драма, после – трагедия. Това каза режисьорът на филма Димитър Димитров след предпремиерна прожекция на лентата в кино „Одеон“.

Има дълги филми, които са интересни, има и къси филми, които са скучни, добави той по повод дължината на продукцията – два часа и четиридесет и пет минути. Най-трудната сцена за заснемане беше сцената на предложението за брак, което се случва по време на пребиваването на Георги Аспарухов в Пловдив и годините му в казармата, каза актьорът Павел Иванов (в ролята на Гунди).

„За мен целият процес беше изключително емоционален. Като започнем от срещата със самата Величка Ма

„Наистина съм много щастлива от това , че успях да завоювам толкова награди наведнъж, щастлива съм от възможността да пея "Травиата". За мен това е още една стъпка към развитието ми като певица и още една стъпка към развитието на моята кариера“, каза младата певица.

Александрина Михайлова започва да се обучава с Райна Кабаиванска през 2016 г., когато е само на 18 години. Тя е седемкратен носител на стипендия от фонд „Райна Кабаиванска“ в Нов български университет.

Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите почитатели с бурни аплодисменти. 

"За мен и целия ми екип е невероятно удоволствие да бъдем във вашия град", каза Лили Иванова пред многобройната публика. Заедно с нея на сцената в Сандански тази вечер бяха музикантите от LI Orchestra - Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Орлин Цветанов (цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Росен Ватев (ударни,перкусии), Христо Михалков (бас китара), LaTiDa (бек вокали).  

Сред зрителите на концерта бяха Елка Димитрова от Златоград и Магдалена Иванова от Пловдив. Те посещават Сандански специално, за да видят на живо легендата Лили Иванова. "Решихме да дойдем в град Сандански и да бъдем зрители на концерта на Лил

Традиционните музикални празници „Петко Стайнов“ в Казанлък ще започнат на 29 ноември и ще продължат до 1 декември, съобщават от местната администрация на официалния си интернет сайт. Ежегодно празниците се организират от Община Казанлък и Фондация "Петко Груев Стайнов".

Акцент в тазгодишната програма е провеждането на VII Национален хоров фестивал, който ще се състои в залата на Исторически музей "Искра" и Художествената галерия. Той ще запознае публиката  с изпълненията на шест хорови състава от различни градове в страната, а в края на концерта ще бъдат обявени и наградените от участващите състави. Наградите ще присъди жури с председател проф. Д-р Теодора Павлович.

В Литературно-художествения музей „Чудомир“ ще бъдат прожектирани филми за композитора Петко Стайнов и за видни личности, свързани с културната история на Казанлък. Предвижда с

С изложба в Плевен отбелязват 100 години от рождението на лиричното сопрано Катя Попова. Регионалният исторически музей (РИМ) представя албум-каталог и съпътстваща изложба „Катя Попова – позната и непозната, обичана и всепризната“.

Музеят избра да акцентира в Деня на народните будители чрез представяне на един от най-видните таланти в оперното изкуство, изпълнител от световна величина, каза ръководителят на отдел „Нова и най-нова история" на музея Десислава Близнашка.

Изложбата е изключително интересна и емблематична за града ни, защото за първи път пред плевенчани и гости в пълната си светлина се представя дарение, направено от семейство Попови след кончината на тяхната дъщеря, каза още Близнашка.

Показани са снимки, вещи и документи, които пресъздават  личния и творчески път на певицата, наречена „Плевенския славей”.&n

Галерия „Париж“ открива новия сезон с изложба от 12 платна на наивиста Стоян Божкилов. Експозицията „Двама“ ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до 1 октомври, информират домакините на събитието.

Организаторите разказват, че изложбата се казва „Двама“, тъй като всичките творби на Божкилов показват именно това – любовта между мъжа и жената. „Във всяка една от тях ще срещнем неизменната прегърната двойка, която влюбено крачи през живота. Този свят на слялите се души и тела е винаги цветен, красив, топъл, уютен и много често е кръгъл. Кръгът е символ на вечността, на сливането в едно, там където началото и краят стават безкрайност, защото мъжът и жената се прилепят един към друг и стават една плът в пълния библейски смисъл“, разказват от екипа. 

Стоян Божкилов е роден през 1974 г. в Сандански. Рисува

Националната галерия представя изложба на Любен Димитров (1904 – 2000).

Експозицията ще бъде показана от 12 декември до 15 май 2025­­ в „Квадрат 500“, съобщават организаторите.

„Любен Димитров е не само забележително с богатото си творчество име в декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век, но и своеобразна школа за синтеза между нея и архитектурата. Над 60 са произведенията на художника в София и страната, реализирани между 1929 и 1986 – фигурална и декоративна скулптурна украса на обществени сгради, паметници, портрети на известни интелектуалци. В продължение на няколко десетилетия – от 1939 до 1975 – той е преподавател в Националната художествена академия“, разказват от екипа.

Те посочват, че още през детските си години Любен Димитров остава запленен от мощната изразителност на

През последните три години Александрина положи основите на обещаваща международна кариера и записа дебюти на сцената на "Ла Скала" в Милано, Театро дел Маджо във Флоренция, Театро Филармонико във Верона, Операта в Монте Карло, Държавна опера - Варна. В рамките на проекта „Школата Кабаиванска на голямата сцена“, създаден от д-р Георги Текев, изпълнителен директор и член на Настоятелството на НБУ, основател на майсторския клас на Райна Кабаиванска, Александрина дебютира в Опера Бастий в Париж, Бритън тиътър в Лондон, Софийската опера и балет, Софийската филхармония, фестивала "Опера оупън" на Античния театър в Пловдив.

По покана на акад. Пламен Карталов талантливото сопрано ще се появи за първи път като Виолета Валери от „Травиата“ и в Софийската опера и балет на 7 декември. За тази изява Александрина се подготвя две седмици при Райна Кабаиванска в Модена.

„И 10, и 20 години да уча с маестра Кабаиванска винаги ще има какво още да взема, какво ново да открия в съветите й. Благодарна съм й за основата, която ми даде в пеенето и в живота. „Пей с твоя глас“ това ми каза, когато тръгвах от Модена. Беше доволна от мен и това ми вдъхва голяма сила за предстоящия дебют“, разказва Александрина Михайлова.

На 7 декември Райна Кабаиванска ще бъде специален гост за откриването на сезона в "Ла Скала" в Милано с постановката „Силата на съдбата“ от Джузепе Верди. На 15 декември тя ще посрещне 90-ия си рожден ден с концерт на свои ученици в оперния театър в Модена. А през септември 2025 г. ще пристигне в София за своя XXV майсторски клас с Нов български университет.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Dark Tranquillity и Moonspell ще имат общ концерт у нас
Над 120 000 посетители са влезли в сградите на Националната галерия през 2024 година
Художествената галерия "Борис Денев" стартира проект за запознаване на публиката с търновските художници
Евгений Шевкенов: Трябва да настояваме за истината и безкомпромисно да сочим с пръст фалша (интервю)
Тръмп избра продуцента на „Стажантът“ за специален пратеник в Обединеното кралство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Цветни аспекти
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Цветни аспекти
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.